kalkan
iletisim logo
nasuh logo
pegasus logo
feriha logo
mer logo
hakkimizda
kamp
sporcu
haberler
foto
video

 

AKS Hakkında

AKS, elde ettiği başarılarla kendi kendine gelişen bir kar sporları grubudur.
AKS’nin bugünkü mevcut statüsü ve bugüne gelene kadar geçirmiş olduğu evrim aşağıda özetlenmiştir.

Vizyon

AKS değerleri ve sporculuğun kazanımları sayesinde, hayatın her alanında kişisel başarı kazanabilen saygın bireyleri topluma kazandırmak.

Misyon

Kar sporları alanında dünya standartlarının Türkiye’de öncülüğünü yaparak; yenilikçi, gönüllü yapısıyla sporcularının fiziksel ve ruhsal gelişimini desteklemek; takım ruhuna sahip, çevresine ve topluma duyarlı, öz güvenli, çok yönlü, hedef odaklı, kendini sürekli geliştiren ve hayat boyu spor felsefesini benimseyen mutlu bireyler yetiştirmek ve bu ortak değerleri yaygınlaştırmak.

AKS Kimdir?

AKS harfleri, Akut Kar Sporlarını temsil etmek için kullanılmaktadır. Akut Kar Sporları (AKS), AKUT Spor Kulübünün Kar Sporları Şubesidir. AKUT Spor Kulübü Derneğine bağlı bir alt birim olan AKS, kendi Şube Yöneticisi idaresinde faaliyetini sürdürmektedir.

AKUT Spor Kulübü

AKS’nin bağlı olduğu AKUT Spor Kulübü Derneği, sadece spor faaliyetleri yapmak üzere 2009 yılında kurulmuştur. Yeni kurulmuş olan AKUT Spor Kulübü Derneği, 1996 yılından beri faaliyetini sürdürmekte olan AKUT Arama Kurtarma Derneği ile aynı yönetim kurulu üyelerine sahiptir. AKUT Spor Kulübü Derneği, AKUT Arama Kurtarma Derneğini kuran bireylerin yeni bir girişimi olarak, Nasuh Mahruki önderliğinde kurulmuş ve AKUT Arama Kurtarma Derneğinin bir kardeş kuruluşu olarak Türk Sporuna Katkı misyonuyla hayata geçmiştir.

AKS’nin Kısa Tarihçesi

İlk Adımlar

Şu anda Akut Kar Sporları olarak faaliyetini sürdüren ve ilk resmi sıfatına bu beraberlikle kavuşan AKS, oluşumunun ilk sinyallerini 2004 yılında vermişti. Bu konuda ilk adımları atan Yusuf Gürel ve Mehmet Evcim, İstanbul’un Moda semtinde çocukluk yıllarından arkadaştılar. İki arkadaşın çocuklarının Özel ALEV İlköğretim Okuluna başlaması ve ardından 2004-2005 akademik yılında her ikisinin de Özel ALEV İlköğretim Okulu Okul Aile Birliğine katılması, yeni oluşumun ilk tohumlarını attı. Yusuf ve Mehmet’in Okul Aile Birliği bünyesinde yaptıkları çalışmalardan biri, okulun Sosyal Etkinlikler Koordinatörü Oba Kalkancı’nın desteğiyle ALEV Okulları Kayak Takımının yeniden yapılanmasına destek vermek oldu. ALEV Kayak Takımı 2005 sezonuna kadar çok sayıda İstanbul derecesi çıkartan, zaman zaman da elemeleri geçerek Türkiye Şampiyonasına yarışçı göndermeye hak kazanan, İstanbul’un önde gelen kayak oluşumları arasındaydı.

İlk Farklılıklar – 2005 Sezonu

Yeni girişimin sonuçları hızla kendini gösterdi. 2005 sezonu sonlarında ALEV Kayak Takımı içinden küçük bir grup farklı hedeflerle biraraya geldi ve AKS, Alev Kayak Sever olarak ilk defa hayata geçti. Bu grup 2005 yaz ve sonbaharında ilk yurt dışı kamplarını Yusuf Gürel önderliğinde gerçekleştirdi. 2005-2006 yılında takım için kondisyon ve tekerlekli paten çalışmaları başladı. 2005 Ekim ayında Almanya’nın tecrübeli Alpine Skate Patencisi Sigi Zistler ilk defa Türkiye’ye gelerek AKS sporcularını Alp Disiplini Paten çalışması ile tanıştırdı. Aynı sezon AKS sporcuları Egzersiz Fizyolojisi uzmanı Dr. Çağlayan Yergin ile işbirliği yaptı ve ailelerin desteğiyle sporcuların performansları doktor gözetiminde takip edilmeye başlandı.

İlk Başarılar – 2006 Sezonu

2005 sezonunda başlayan değişim ilk sonuçlarını hızla göstermeye başladı. AKS sporcuları 2006 sezonunda İstanbul Şampiyonası ve Türkiye elemelerinde başarılı sonuçlar alarak 11 sporcuyla Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazandılar ve sezonu bir Türkiye Şampiyonu, üç Türkiye Üçüncüsü ve ilk milli sporcularıyla tamamladılar. 2006 sezonu hem İstanbul kayağı hem de Türk kayağı için ciddi bir değişimin ilk adımı oldu. İstanbul AKS sporcularının elde ettiği puanların da yardımıyla ilk defa iller sıralamasında Erzurum ve Bursa’nın arkasından 3üncü sırada yer aldı.

Değişim – 2007 Sezonu

2006 sezonunda artan başarının tesadüf olmadığı takip eden sezonda ortaya çıktı ve 2007 sezonu AKS’nin kendini ispat etme senesi oldu. AKS sporcularının yoğun olarak yer aldığı Minik ve Çocuk I kategorilerinde, katıldıkları tüm yarışmalarda dağıtılan 96 madalyadan 48 tanesini AKS sporcuları aldı. 13 sporcuyla katıldıkları Türkiye Şampiyonasında, AKS sporcuları 10 defa kürsüye çıktılar ve 4 Türkiye Şampiyonluğu aldılar. Aynı sene İstanbul ili de kayaktaki yükselişini sürdürdü ve iller sıralamasında Erzurum’un arkasından 2nci sırada yer aldı. AKS, kayak sezonunun arkasından Türkiye’nin ilk Alp Disiplini Patenle Slalom yarışmasının organizasyonuna aracı oldu. 2007 ilkbaharında Avrupa yarışmaları organizatörü Sigi Zistler tarafından gerçekleştirilen etkinliğe 35 yarışmacı katıldı ve sonuçlar Avrupa Inline Skate Birliği web sitelerinde yayımlandı.

Gelişim – 2008 Sezonu

AKS 2008 sezonuna başlarken kara egzersizleri konusunda önemli bir uzmanla işbirliği yaptı. Maria Sharapova, Kanada Kayak Milli Takımı gibi önemli başarılara imza atmış isimlerle çalışmış olan ünlü spor fitness uzmanı Carl Petersen 2007 Ekiminde AKS sporcularıyla bir çalışma yaptı ve onlar için antrenman programı hazırladı.
2008 sezonunda AKS’nin başarıları artmaya devam etti. Türkiye şampiyonası etaplarında elde edilen başarılar sonucunda 20 sporcudan oluşan Türkiye Çocuk Milli Takımının 5’i AKS sporcularından oluştu. Aynı sene AKS uluslararası yarışmalarda ilk önemli başarısını elde etti ve Türk Milli Takımı bünyesinde katıldığı Uluslararası Uludağ Çocuk Kupasında bir bronz iki gümüş madalya kazanarak 3 defa kürsüye çıktı. Aynı sezon Türkiye şampiyonasında da 9 defa kürsüye çıkan AKS sporcularının puanlarının da katkısıyla 2008 sezonunda dağı olmayan il İstanbul, iller sıralamasında kayakta birinci il oldu. İstanbul’un başarısı tüm İstanbullu kayakçıların ve Gençlik Spor İl Müdürlüğünün katıldığı bir yemekle kutlandı.

Büyüme – 2009 Sezonu

Velilerin desteğiyle önemli başarılara imza atan bir okul takımı olarak başlayan AKS, 2009 sezonunda bir okul takımı olmanın ötesine geçti. Bir akademisyen olan milli kayak antrenörü Dr. Fatih Kıyıcı önderliğinde yeni kayak çalıştırıcılarıyla sezona başlayan AKS, aynı sene bünyesine 6 farklı okuldan yeni sporcular kattı. Diğer okullardan gelen katılımların yanına kardeş kar sporu snowboard yarışçıları da eklendi. AKS snowboardcuları ilk sezonlarına milli yarışçımız ve uluslararası fotoğraf sanatçısı Mine Kasapoğlu liderliğinde girdiler.
Bir aile girişimi olan AKS, 2009 sezonundan itibaren aynı ismi korudu ancak A-K-S harflerinin açılımını Ailece Kayak Severler olarak değiştirdi. Yeniliklerle başlayan sezon, başarıların da devamıyla taçlandı. 2009 sezonunda Çocuk Milli Takımına 7 sporcu veren AKS, Uluslararası çocuk kupasında ikisi Altın ikisi Gümüş olmak üzere 4 milli başarıya imza atarak 4 defa kürsüye çıktı. 2009 Türkiye Şampiyonasında da başarılarını sürdüren AKS sporcuları, 6 tanesi ALTIN madalya olmak üzere 10 defa kürsüye çıktılar. AKS sporcularının süren başarılarının da katkısıyla İstanbul ili ardı ardına ikinci defa sezonu birinci sırada tamamladı.

AKUT Entegrasyonu ve Türkiye Çapında Başarılar – 2010 Sezonu

AKS, 2010 sezonuna girerken, benzer misyonlarla kurulan AKUT Spor Kulübü bünyesine dahil oldu. Bu gelişimle birlikte A-K-S harfleri de son kimliklerini alarak AKUT Kar Sporlarının ilk harflerini temsil etmeye başladı.
AKUT Kar Sporları lisansıyla bu sezon yarışmaya başlayan AKS sporcuları, katıldıkları İstanbul, Türkiye, Kulüplerarası ve Özel yarışmalarda önceki sezonlardaki çizgilerini koruyarak başarıdan başarıya koştular.
2010 sezonunda en güzel başarı, AKUT bünyesinde katıldıkları Kulüpler Arası Asım Kurt Kupasında geldi. İlk defa kulüplerarası yarışmaya katılan sporcular, sadece Çocuk 1 ve Çocuk 2 kategorilerinde yarışçıları olması nedeniyle rakip kulüplere göre önemli bir dezavantajla yarışmaya başladılar. Ancak Çocuk 1 kategorisinde dağıtılan 12 madalyadan 10 tanesini ve katıldıkları kategorilerde dağıtılan 24 madalyadan toplam 14 tanesini alan AKS sporcuları, bu başarılarıyla birçok köklü kayak kulübünü geride bırakarak toplam puanda ikinci olmayı başardılar.

2011 Sezonu Başlarken

AKS 2011 sezonuna 57 lisanslı 8 altyapı toplam 65 kayakçı ve 15 snowboardcu olmak üzere 80 sporcu ile başlıyor. Bu 80 sporcudan 12 tanesi milli takım forması taşımış, 9 tanesi geçtiğimiz sezonlarda Türkiye Şampiyonluğu yaşamış, 16 tanesi de Türkiye Şampiyonalarında kürsü görmüş sporcular.
AKUT Kar Sporları hem 2011 sezonuna çok iyi hazırlanmış olduğu için hem de sporcuların önemli bir kısmı kategorilerinin üst yaş sporcuları olduğu için bu sezonda da yine önemli başarılar elde etmeyi hedefliyor.
2011 Sezonu için AKUT Kar Sporları tahmini yarış ve kamp programı şu şekilde:
22-26 Aralık 2010 – Erzurum Kayak ve Snowboard Kampı (tüm sporcular)
7-9 Ocak 2011 – İstanbul Kayak ve Snowboard Birinciliği (tüm sporcular)
14-16 Ocak 2011 – Erzurum 1.Etap Gençler Kayak Şampiyonası (tahmini 5 sporcu)
21-23 Ocak 2011 – Uludağ 1.Etap Çocuklar Kayak ve Snowboard Şampiyonası (tahmini 40 sporcu)
29 Ocak - 12 Şubat 2011 – Avusturya Axams Bölgesi Kayak Kampı (tahmini 60 sporcu)
18-20 Şubat 2011 – Uludağ 2.Etap Çocuklar Kayak Şampiyonası (tahmini 30 sporcu)
25-27 Şubat 2011 – Erzurum 2.Etap Gençler Kayak ve Snowboard Şampiyonası (tahmini 15 sporcu)
4-6 Mart 2011 – Erzurum Türkiye Snowboard Şampiyonası (tahmini 10 sporcu)
11-13 Mart 2011 – Erzurum Türkiye Kayak Şampiyonası (tahmini 40 sporcu)
18-20 Mart 2011 – Erzurum Asım Kurt Kulüpler Arası Şampiyonası (tahmini 30 sporcu)
2-9 Nisan 2011 – Avusturya Hintertux Bölgesi Kayak Kampı (tahmini 20 sporcu)
18 Haziran - 9 Temmuz - Avusturya Hintertux Bölgesi Buzulda Yaz Kayak Kampı (tahmini 50 sporcu)

Uluslararası Uludag Cocuk Kupası’nda, ülkemize tek madalyayı SL dalında çocuk 2 erkekler kategorisinde sporcumuz Derin Evcim kazandırdı.

Türkiye Şampiyonası Finallerinde, 7 gümüş ve 7 bronz madalya kazandık.

Kulüplerarası Ası Kurt Kupası’nda 4 gümüş ve 3 bronz madalya kazanarak, kulüp olarak Türkiye 3.cüsü olduk.

2012 Sezonuna Girerken

2011 Yaz kamplarında Hintertux Buzulu’nda çalışmalara başlayan AKUT Kar Sporları Takımları, Ekim ayında yine aynı buzulda sonbahar antrenmanlarını yaptı. Erzurum’da 2011 Universiad Oyunları için hazırlanmış olan Konaklı Tesisleri’nde 2011 Aralık başında kış antrenmanlarına başladı.  Sezonu en erken açan takım olan AKUT takımları, Aralık 2011’de 3 ayrı kamp ile çalışmalarını tamamladı. Kocaeli ve Istanbul il birinciliklerinin yapıldığı Uludağ’da, 1.etaplara katılma hakkı kazanan sporcuları ile 12 Ocak 2012de Erzurum’a  giden takımlarımız, Türk Kayak tarihinin en acı günlerinden birine tanık oldular. Uludağ Kayak ve Snowboard Takımı’nın başarılı ve örnek sporcusu, milli kayakçı ASLI NEMUTLU, Konaklı Pistlerin’de geçirdiği bir kaza sonucu hayatını kaybetti. AKUT Takımı’nın da yakından tanıdığı bir sporcu olan ASLI NEMUTLU’nun vefatı dolayısı ile 1.etap yarışları iptal edildi.

Şubat ayında her iki etap yarışlarının beraber yapılacağının açıklanması ile, kış dönemi çalışmalarını Erzurum ve Avusturya Kühtai’de yapan takımımız, Uludağ ve Kayseri’deki yarışlara hazırlandı.

2.Etap yarışmalarını takiben, Erzurum’da finallere katılan takımımız, 6 bronz ve 1 gümüş madalya kazandı.

Mart sonunda yapılan ASIM KURT Kulüplerarası Kayak Şampiyonası’nda, İncinur İkiışık ile 1 altın ve Özlem Çarıkçıoğlu ile1 bronz madalya alan takımımız, Türkiye 4.cüsü oldu.

Sezon kapandıktan sonra, AKUT olarak ilk Kite Kamp’ımızı temmuz ayında Akyaka Kite Center’de düzenledik. Gelecek sezonlarda devam etmeyi amaçladığımız kite kampları, sporcularımızın yaz dönemlerinde de aktif olarak spor yapmalarını ve yeni ufuklar kazanmalarına yardımcı olacak inancındayız.

2013 Sezonu

Sezonu, AKUT SK Ankara Şubesi’nin açılması ile karşılayan AKUT Kar Sporları takımı, takıma yeni katılan 4 yeni sporcu ve 2 istanbul sporcumuz ile,  6 kişilik kadroya ulaşan Ankara takımımız, ilk kampını, Istanbul ve Kocaeli sporcularımızla beraber, haziran-temmuz 2012’de Hintertux’ta yaptı. Kocaeli takımımıza yeni katılan 2 sporcumuz ile birlikte, 19 kişilik Istanbul, 20 kişilik Kocaeli ve 6 kişilik takım ile toplamda 45 kişilik bir kadroya ulaşan kayak takımı ve 9 sporcudan oluşan snowboard takımı ile AKUT, 2012-2013 sezonuna hazırlanmaya başladı.

Ekim ayında, Hintertux Buzulu’nda bir kamp daha yapan takımımız, sezon hazırlıklarına devam etti.

2011-2012 sezonunda Anadolujet sponsorluk desteği sağlayan AKUT SK, 2012-2013 sezonunda, MedicalPark Hastaneler Grubu, GarantiBank BonusCard, VBG Denizcilik’ten, başarılı sporcularını desteklemek üzere, sponsorluk anlaşması imzaladı. MedicalPark, AKUT takımlarının Erzurum, Kayseri ve Bursa’daki kamplarında, tam teşekküllü bir ambulans ve doktor ekibiyle, sağlık hizmeti desteğinde de bulundu.

Beta Yelken Akademisi, Fibabanka, Infomag, Continental Lastikleri de, takımlarımızın tekstil ürünü, çanta gibi ürünlerinin temininde destek oldular.

Mars Athletic Centers, İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Gmall tesislerinde, minik sporcularımıza bütün bir sezon boyunca kondisyon çalışması desteği verdi.

Erzurum’da Xanadu Otel tesislerinde, suni kar üzerinde aralık başında kamplara başlayan takımımız, il birincilikleri ve 1.etap yarışmalarını kayıpsız tamamlayarak, 2.etap yarışlarına, kış tatilinde Erzurum ve Kühtai’deki kamplarda hazırlanmaya devam ettiler.

Romanya Braşov’da düzenlenen EYOWF, Avrupa Gençlik Kış Oyunları Festivali’nde,  sporcularımız Burcu Açıkgöz ve Naz Bektaş takımımızı snowboard bayan milli takımında, Deniz Kulaksızoğlu kayak erkek milli takımında temsil etti. Deniz Kulaksızoğlu, Türk sporcuları arasında en iyi dereceyi elde etti.

2.Etap yarışlarından önce sakatlanan İncinur, Eren, Irmak, sakatlıkları nedeniyle finallere katılamazken, finallere 29 sporcu ile katılan kayak takımımıza, ve 8 sporcu ile katılan snoabord takımımıza desek olmak için, Erzuzum’a gelerek, güzel bir beraberlik jesti yaptılar.

Snowboard Finallerinde, Minik Erkek kategorisinde Can Telli, hem GS hem de SL de altın madalya alarak her 2 dalda birden Türkiye  Şampiyonu oldu. Can Telli, 2012 sezonunda toplam 7 altın madalya kazandı.

Kayak Finallerinde, Genç Erkeklerde Deniz Kulaksızoğlu, kendinen 4 yaş büyük sporcular arasından sıyrılarak, SL de Türkiye 2.cisi oldu ve gümüş madalyayı kazandı. Yine Genç Erkeklerde, sponsorluğumuz ile yarışan Harun Şimşek, GS de  Türkiye 2.cisi olarak ve gümüş madalyaya uzandı.

Sponsor desteğimizi alan Betül Gül, Büyük Bayanlarda GS  Türkiye Şampiyonu, SL Türkiye 2.cisi olarak 1 altın ve 1 gümüş madalya kazandı. Bir diğer sponsor desteği alan sporcumuz, Fatmanur Gül de, GS de Türkiye 2.si, ve SL de Türkiye 3.sü oldu.

Çocuk takımımızdan, Pelin Tamer SL de Türkiye 2.si, GS de Türkiye 3.sü olarak 1 gümüş ve  1 bronz madalya kazandı. Tayra Tunca da, SL de Pelin Tamer’in ardından Türkiye 3.sü oldu.

Türkiye Şampiyonası Finallerinde toplamda Snowboard ile beraber, 3 altın, 5 gümüş ve3 bronz madalya kazanan takımımız, sezonu kapattı.

Federasyon, üniversite sınavları ile tarihleri çakışan 2013 Kulüplerarası Asım Kurt Kupası yarışlarını iptal etti.

2014 Sezonuna Merhaba

Haziran 2013’te Hintertux kampı ile başlayan sezon hazırlıkları, takımımıza yeni katılımlarla devam ediyor.  İlk defa İzmir ve Mersin illerinden gelen sporcuların da bünyemize katılması ile, AKUT takımlarında, sporcularımız, İstanbul, Ankara, Bayburt, Erzurum, İzmir ve Mersin’den de dostluklar oluşturmaya başladılar.

İlkini 2012 temmuz ayında yaptığımız, Akyaka Kite Kamp’ına bu sezon 25 sporcu ve çok sayıda velimiz katılım yaptı. Çok keyifli ve verimli bir kamp geçiren sporcularımızın, yeni bir spor dalıyla daha tanışmış olmaları çok sevindirici oldu. İleriki yıllarda, kite kampları ve sonrasında da kite takımları kurulumu planlanıyor.

Bu yaz içinde Ağustos ayında Bodrum Beta Yelken Akademisi’nde yelken ve kondisyon kampı çalışmaları da gündeme alındı.

Eylül ayı sonlarında, antrenörlerimizin katılacağı de bir kondisyon kampı ile, 12-20 Ekim Hintertux kampı öncesi istim tutmayı hedefleyen takımımız, kara antrenmanları ile, Aralık ayındaki Erzurum kamplarına hazırlanmaya devam edecek.

Eylül ayı sonlarında, Şile`de, 3 antrenörümüz ve 30 sporcumuzun katıldığı, 3 günlük bir kondisyon kampı düzenlendi. Bu kampta, yaz ayları boyunca kite, windsurf, yelken, tenis gibi sporlarla ilgilenen sporcularımız, tekrar kayak sporuna yönelik antrenmanlara başladılar ve sezon öncesi biraraya gelip, birbirleriyle ve antrenörleriyle hasret giderdiler.

Ekim ayındaki bayram tatilinde 20 sporcumuzla Hintertux Buzulu`nda kamp yapıldı ve Austria Racing Camps`İn tecrübeli antrenörleri ile sezon başında kar üzerindeki çalışmalara başlanmış oldu.

Aralık ayının başında Erzurum`da başlayan kamplarımızda, sezonu ilk açan kulüp olma özelliğimizi sürdürdük. Bu kampımıza, yörenin televizyon kanallarından da ilgi büyüktü. Palandöken`de kayak sezonunun açılışını AKUT Kar Sporları takımı yapmış oluyordu ve bu da yöresel basında haber oluyordu.

Aralık ayın boyunca, Erzurum Palandöken`de Xanadu Otel pistlerinde çalışmalara devam edildi ve 42 kayakı ve 14 boardcudan oluşan takımımızın bu kamplara devamı %99 seviyesinde oldu. Oldukça verimli geçen kamplardan sonra, takımlarımız, 2013-14 sezonunun açılış yarışmalarına hazır hale geldiler.

İlk sınavımızı, Kayseri Erciyes`te yapılan Ankara İl Bİrinciliği yarışlarında verdik. Bu yarışlardan, 9 altın, 5 gümüş ve 3 bronz madalya kazanan, AKUT Takımı zaferle ayrıldı. 

İkinci sınavımızı, kar yağışı olmaması nedeniyle ertelenen ve Erzurum`da yapılan İstanbul İl Birinciliği Yarışlarında verdik ve bu yarışlardan da, kayak branşında 14 altın, 7 gümüş ve 4 bronz, snowboard dalında da 6 altın madalya kazanarak başarılarımıza devam ettik.

Kar yağışlarındadaki düzensizlik nedeniyle, kayak ve snowboard 1.etap ve 2.etap yarışları birleştirilerek yapıldı. Kayak branşında minik ve çocuk 1 yarışları Bursa Uludağ`da, çocuk 2 ve genç kategorileri yarışları Erzurumda yapıldı. Snowboard yarışları ise Erzurum`da gerçekleştirildi. Minik ve çocuk 1, 1.etap kayak yarışlarında sporcularımız, 1 altın, 3 bronz madalya, çocuk 2 ve genç kategorilerinde 2 altın, 1 gümüş, 2 bronz olmak üzere toplam 9 madalya kazandılar.

2.etap yarışlarında ise çocuk 2 ve genç kategorilerinde 2 altın, 1 gümüş, 1 bronz, minik ve çocuk 1 kategorilerinde 1 altın 3 bronz olmak üzere toplam 8 madalya kazandık.

Snowboard yarışlarında ise, her 2 etabın toplamında 8 altın, 4 gümüş, 4 bronz olmak üzere toplamda 16 madalya kazandık.

Artık sezonun sonuna gelmiştik ve kayak branşında 31 sporcu, snowboardda ise 13 sporcu ile Türkiye Şampiyonasına katılma hakkını kazanmıştık.

Bu sayı, bugüne kadar katıldığımız şampiyonalardaki en yüksek katılım olarak da tarihimize yazılıyordu.

Ilk finaller, snowboard branşında yapıldı ve AKUT sporcuları 9 Türkiye Şampiyonluğu, 2 Türkiye ikinciliği ve 2 Türkiye üçüncülüğü kazanarak, toplamda 13 madalya ile evlerine döndüler.

Kayak finalleri ise, Konaklı Kayak Merkezinde bir çok aksilikten sonra oldukça geç başladı. 1 Türkiye Şampiyonluğu, 9 Türkiye ikinciliği ve 5 Türkiye üçüncülüğü kazanarak, toplamda 15 madalya ile Şampiyona`nın en çok madalya toplayan takımı olduk.

Türkiye Şampiyonlarımız

Minik Erkekler Kayak Slalom Erke Besler

Minik Erkekler Snowboard Slalom Yiğit Abacı

Minik Bayanlar Snowboard Slalom Esin İşçimenler

Minik Bayanlar Snowboard Büyük Slalom Esin İşçimenler

Çocuk 2 Bayanlar Snowboard Slalom Yağmur Eminoğlu

Çocuk 2 Bayanlar Snowboard Büyük Slalom Yağmur Eminoğlu

Büyük Bayanlar Snowboard Slalom Çiçek Güney

Büyük Bayanlar Snowboard Büyük Slalom Çiçek Güney

Büyük Erkekler Snowboard Slalom Memet Güney

Büyük Erkekler Snowboard Büyük Slalom Memet Güney

Türkiye İkincilerimiz

Minik Erkekler Snowboard Slalom Can Kulaksızoğlu

Minik Erkekler Snowboard Büyük Slalom Can Kulaksızoğlu

Minik Bayanlar Kayak Slalom Peri Tüfekçi

Çocuk 1 Erkekler Kayak Slalom Kaan Şamgul

Çocuk 2 Bayanlar Büyük Slalom Selin Açıkgöz

Çocuk 2 Bayanlar Slalom Pelin Tamer

Çocuk 2 Erkekler Slalom Bora Baş

Genç Bayanlar Slalom Irmak Turanlı

Genç Bayanlar Büyük Slalom Özlem Çarıkçıoğlu

Genç Erkekler Slalom Derin Evcim

Genç Erkekler Büyük Slalom Derin Evcim

Türkiye Üçüncülerimiz 

Minik Erkekler Snowboard Büyük Slalom Yiğit Abacı

Çocuk 1 Erkekler Snowboard Slalom Can Telli

Minik Erkekler Büyük Slalom Derin Berkin

Minik Bayanlar Büyük Slalom Peri Tüfekçi

Çocuk 1 Erkekler Slalom Cem Bingöl

Çocuk 2 Bayanlar Slalom Selin Açıkgöz

Büyük Erkekler Slalom Harun Şimşek

2013-14 sezonunda AKUT Kayak ve Snowboard takımları, il birinciliği, etap yarışları ve final yarışmalarında, 53 altın, 29 gümüş ve 27 bronz madalya olmak üzere, toplam 109 madalya topladılar.

 2015 Sezonuna Başlarken

Takımlarımız, haziran ayından başlayarak, 2014-15 sezonu hazırlıklarına giriştiler. Kayak takımımızdan 20, snowboard takımımızdan 9 sporcumuz, haziran sonunda 2-3 haftalık Hintertux buzulu kampında çalışmaya katıldılar.

Multidisipliner sporcu yetiştirmek amacında olan AKUT Kar Sporları yönetimi, temmuz ayı sonunda Akyaka`da 4.sünü düzenlediği Kite Kampı`nı başarıyla gerçekleştirdi ve 2 sporcumuzu da AKUT Kite Branşının ilk lisanslı sporcuları yarışlara sokma hakkını elde etti. Kulüpleşen ilk kite takımı olma gururunu AKUT yaşadı.

Eylül ayı sonunda 2.cisini düzenlediğimiz Şile Kondisyon ve Sezona Hazırlık kampımıza 21 sporcumuz katıldı.

Ekim ayında, 20 kayak sporcumuz Hintertuxta, 7 snowboard sporcumuz da Hamburg Alpincenter`de antrenman yaparak, bayram tatilini değerlendirdiler. 

Aralık ayında her sezon olduğu gibi yurtiçinde yine kar üstünde kayaklı antrenmanlara en erken başlayan takım olan AKUT, 4 Aralık sabahı Erzurum`da pistlerdeydi. 20 sporcumuzun katıldığı, yurtiçindeki ilk kayaklı antrenmanımız, suni karla kaplı Xanadu Palandöken pistlerinde gerçekleşti.

11-14 Aralık 2014 tarihlerinde sezonun ilk resmi yarışı K1 Ligi SL yarışlarıydı ve Palandöken Kuzey Pistinde gerçekleştirildi. K1 liginde yarışma hakkı olan 27 sporcumuzun, 3ü yarışlara katılamazken, 24 sporcumuzla, 2 gün süren yarışlardan, 7 altın, 6 gümüş ve 5 bronz madalya ile ayrıldık. K1 yarışlarının ilk ayağında, toplam madalya sayısında zirveye yerleştik.

İlk gün Erke Besler, Maya Özhun, Pelin Tamer, Ayşe Durlu, Derin Evcim, Özlem Çarıkçıoğlu altın, Peri Tüfekçi Gümüş, Cem Bingöl, Selin Açıkgöz, Yasemin Akan bronz madalya aldılar.

İkinci gün, Selin Açıkgöz altın madalyaya uzanırken, Pelin Tamer, Erke Besler , Derin Evcim, Kaan Şamgul ve Cem Bingöl gümüş, Tayra Tunca ve Harun Şimşek bronz madalya aldılar.

Aralık 2014`ün bir diğer onemli yarışı, 9 ülkeden sporcuların katıldığı FIS Palandöken kupası idi. Bu kupada, kariyerinin ilk FIS yarışına giren sporcularımızdan Ayşe Durlu, GS`de altın madalya kazandı. Özlem Çarıkçıoğlu ilk gün GS de gümüş, ikinci gün GSde altın ve 3.gün SLde gümüş madalya kazandı. Türk sporcuların kazandığı 4 madalya da, AKUT`lu sporculardan geldi.

K2 Ligi Grup eleme yarışlarına U16 Erkeklerde Kaan Turan ve U14 Kadınlarda Güneş Dayıoğlu katıldılar. Her 2 sporcumuz da, GS ve SL de birinci gelerek, K2 ligi yarışlarına katılma hakkı kazandılar.

K2 Ligi yarışları 22-23 Ocak tarihlerinde, U12-14 kategorilerinde Erzurumda, U16-18 kategorilerinde Kayseride yapıldı.

Erzurumdaki yarışlarda, U12 Erkeklerde Roy Taş, SL 2 yarışta da peşpeşe altın madalya kazandı. U14 Erkeklerde Arda Baş, SL 1.yarışta altın, Can Soykan 1.yarışta Gümüş, U14 Kadınlarda Güneş Dayıoğlu 1.yarışta gümüş, 2.yarışta altın madalya kazandı.

Kayserideki yarışlarda, U16 Kadınlarda İdilsu Güney ve U18 Kadınlarda Mina Çuhadar 2 SL yarışında 2şer altın madalya kazandılar. U16 Erkeklerde Kaan Turan ve U 18 Erkeklerde Bartu Özkan ilk SL yarışlarında 1er gümüş madalya aldılar. Bartu Özkan, 2.gün yapılan yarışlarda SLde bir gümüş daha kazandı.

 

Snowboard 1.Etap yarışları Erzurumda yapıldı. Minik Erkeklerde Yiğit Abacı 1 altın ve 1 gümüş, Çocuk 2 Erkeklerde Can Telli 2 altın, Çocuk 1 Kadınlarda Esin İşçimenler 2 gümüş, Çocuk 1 Erkeklerde Can Kulaksızoğlu 2 gümüş madalya kazandı.

K2 Ligi Grup eleme yarışlarına U16 Erkeklerde Kaan Turan ve U14 Kadınlarda Güneş Dayıoğlu katıldılar. Her 2 sporcumuz da, GS ve SL de birinci gelerek, K2 ligi yarışlarına katılma hakkı kazandılar.

K2 Ligi yarışları 22-23 Ocak tarihlerinde, U12-14 kategorilerinde Erzurumda, U16-18 kategorilerinde Kayseride yapıldı.

Erzurumdaki yarışlarda, U12 Erkeklerde Roy Taş, SL 2 yarışta da peşpeşe altın madalya kazandı. U14 Erkeklerde Arda Baş, SL 1.yarışta altın, Can Soykan 1.yarışta Gümüş, U14 Kadınlarda Güneş Dayıoğlu 1.yarışta gümüş, 2.yarışta altın madalya kazandı.

Kayserideki yarışlarda, U16 Kadınlarda İdilsu Güney ve U18 Kadınlarda Mina Çuhadar 2 SL yarışında 2şer altın madalya kazandılar. U16 Erkeklerde Kaan Turan ve U 18 Erkeklerde Bartu Özkan ilk SL yarışlarında 1er gümüş madalya aldılar. Bartu Özkan, 2.gün yapılan yarışlarda SLde bir gümüş daha kazandı.

U18 ve Üst yaş kategorilerinde 14-15 Şubat 2015 tarihlerinde, K1 ve K2 yarışları Erzurumda yapıldı. İlk gün K1liginde U18 Kadınlarda Ayşe Durlu altın, Selin Açıkgöz gümüş, Büyük Erkeklerde Harun Şimşek bronz madalyaya uzandı. İkinci gün K1 liginde Selin Açıkgöz U18 kadınlarda gümüş, U21 Erkeklerde Derin Evcim altın madalya kazandı. U18 Kadınlarda K2 liginde de Mina Çuhadar her 2 günde de altın madalyanın sahibi oldu.

U12-14-16 yaş gruplarında K1 ve K2 ligi yarışları 21-22 Şubat tarihlerinde Uludağda yapıldı. K1 liginde ilk gün tek madalyamız, U12 Kadınlarda Mina Şakarcan’la bronz olarak geldi. K2 Liginde ise U14 Erkeklerde Göksu Yeşildağ gümüş madalya kazandı.

Yarışların 2.gününde, K1 liginde U16 Kadınlarda Pelin Tamer gümüş, U16  Erkeklerde Kaan Şamgul bronz, U12 kadınlarda Mina Şakarcan bronz madalya kazanırken, K2 liginde Roy Taş U12 Erkeklerde pist rekoru kırarak altın, Göksu Yeşildağ U14 Erkeklerde altın, U14 kadınlarda Güneş Dayıoğlu altın madalya kazandı.

Snowboard 2.etap yarışları, Kayseride hava şartları muhalefeti nedeniyle yapılamadı.

Peşinden düzenlenen Europacup Snpwbpard yarışlarında, +16 yaş Erkeklerde Ali Sadıkoğlu ve +16 Kadınlarda Yagmur Eminoğlu, Türk Milli takımında yarıştılar. Yağmur Eminoğlu ilk günkü yarışlarda ilk 8e kadar yükseldi.

U18 ve üst yaş gruplarında sezonun 3.yarışları, GS ve SL olarak 2 gün peşpeşe 7-8 Mart 2015 tarihlerinde Erzurumda yapıldı. U18 kadınlarda, Ayşe Durlu hem SL hem de GS de iki gün üst üste altın madalya kazanarak, U 18 Kadınlarda Kombine Türkiye Şampiyonluğuna ulaştı. U21 Kadınlarda Özlem Çarıkçıoğlu GS de ilk gün gümüş, 2.gün SLde altın madalya kazandı. Toplamda U21 kadınlar combine Türkiye Şampiyonu oldu. U16 kadınlarda Pelin Tamer SLde altın madalya kazandı, GS de U16 Kadınlarda Tayra Tunca bronz madalya aldı. Büyük Erkeklerde Harun Şimşek hem Sl hem de GS de 3.olarak 2 bronz madalyaya uzandı.

K2 Ligi yarışlarında da Rana Uludag U21 Kadınlarda 2 gün üstüste altın madalya kazandı.

U12-14 K1-K2 ligi 3.etap yarışları 14-15 mart tarihlerinde Erzurumda yapıldı.U12 kategorilerinde 1er, u14 kategorilerinde 2şer iniş olarak yapılan yarışlarda, takımımız sporcuları aşağıdaki dereceleri aldılar.

K1 LİGİ 1.GÜN BÜYÜK SLALOM

ALTIN – ERKE BESLER  – U 12 ERKEKLER                                                                  

BRONZ – MİNA ŞAKARCAN – U12 KADINLAR                                      

K2 LİGİ 1.GÜN BÜYÜK SLALOM

ALTIN – ROY KALO TAŞ – U 12 ERKEKLER

ALTIN – GÜNEŞ DAYIOĞLU – U14 KADINLAR

GÜMÜŞ – GÖKSU YEŞİLDAĞ –U14 ERKEKLER

K1 LİGİ 2.GÜN SLALOM

ALTIN – ERKE BESLER  – U 12 ERKEKLER

GÜMÜŞ - MİNA ŞAKARCAN – U12 KADINLAR                                                       

BRONZ – MAYA ÖZHUN – U12 KADINLAR

BRONZ – PERİ TÜFEKÇİ – U14 KADINLAR

K2 LİGİ 2.GÜN SLALOM

ALTIN – ROY KALO TAŞ – U 12 ERKEKLER

ALTIN – GÜNEŞ DAYIOĞLU – U14 KADINLAR

ALTIN – GÖKSU YEŞİLDAĞ –U14 ERKEKLER

 

Bu derecelerle,

Erke Besler  K1 U12 Erkekler Türkiye Şampiyonu,

Roy Taş K2 U12 Erkekler Türkiye Şampiyonu

Güneş Dayıoğlu U14 Kadınlar Türkiye Şampiyonu oldu.

20-21-22 Mart 2015 tarihlerinde Erzurum Palandöken’de yapılan Türkiye Kayak Federasyonu 2.Etap ve Türkiye Snowboard Şampiyonası yarışmalarına,  AKUT Snowboard Takımı Kocaeli ilinden 11 sporcu ile katıldı.

20 Mart 2015 Cuma günü, Şubat ayında olumsuz hava şartları nedeniyle yapılamayan 2.etap yarışları gerçekleştirildi. Bu yarışlarda, AKUT, Minik Erkeklerde Yiğit Abacı, Çocuk 1 Erkeklerde Can Telli ve Çocuk 1 Kadınlarda Esin İşçimenler ile altın, Çocuk 2 Kadınlarda Yade Telli, +16 Kadınlarda Yağmur Eminoğlu ile bronz madalya kazandı.

Ocak ayında yapılan 1.etap ve 20 Mart günü yapılan 2.etap yarışları sonrası, takım halinde, final yarışmalarına katılma kazanan AKUT Snowboard takımı, 2 gün süren ve oldukça sert hava şartlarında gerçekleştirilen yarışmlarda, çok çekişmeli inişler sonrasında, 1.gün  Minik Erkeklerde Yiğit Abacı ile altın, Çocuk 1 Erkeklerde Can Telli ve Çocuk 1 Kadınlarda Esin İşçimenler ile gümüş, Çocuk 2 Erkeklerde Can Kulaksızoğlu ile bronz madalya kazandı. İkinci gün yarışlarında, Minik Erkeklerde Yiğit Abacı, Çocuk 1 Erkeklerde Can Telli ile altın, Çocuk 1 Kadınlarda Esin İşçimenler ile gümüş ve Çocuk 2 Kadınlarda Yade Telli ile bronz madalyaya uzandı. 

Kocaeli ilinden şampiyonaya katılan tek takım olan AKUT Snowboard Takımı, sezonda topladığı puanlarla ve kazandığı 9 altın, 8 gümüş ve 3 bronz madalya ile , Türkiye İkinciliği kupasını Kocaeli AKUT’a kazandırmış oldu.

2014-15 SEZONU ŞAMPİYONLARIMIZ:

Kayak Branşında

Erke Besler SL U12 Erkekler K1 TR Sampiyonu

Ayse Durlu SL U18 Kadınlar K1 TR Sampiyonu

Ayse Durlu GS U18 Kadınlar K1 TR Sampiyonu

Özlem Çarıkçıoğlu SL U21 Kadınlar K1 TR Sampiyonu

Pelin Tamer SL U16 Kadınlar K1 TR Şampiyonu

Roy Taş SL U12 Erkekler K2 TR Sampiyonu

Roy Taş GS U12 Erkekler K2 TR Sampiyonu

Göksu Yeşildağ GS U14 Erkekler K2 TR Şampiyonu 

Güneş Dayıoğlu SL U14 Kadınlar K2 TR Şampiyonu

Güneş Dayıoğlu GS U14 Kadınlar K2 TR Şampiyonu

İdilsu Güney SL U16 Kadınlar K2 TR Şampiyonu

Mina Çuhadar  SL U18 Kadınlar K2 TR Şampiyonu

Mina Çuhadar  GS U18 Kadınlar K2 TR Şampiyonu

Snowboard Branşında

Yigit Abacı Minik Erkekler SL TR Sampiyonu

Yigit Abacı Minik Erkekler GS TR Sampiyonu

Can Telli Çocuk 1 Erkekler SL TR Sampiyonu

TÜRKİYE İKİNCİLERİMİZ

Kayak Branşında 

Derin Evcim SL U21 Erkekler K1 TR İkincisi

Selin Açıkgöz  SL U18 Kadınlar K1 TR İkincisi 

Snowboard Branşında

Esin İşçimenler SL Çocuk 1 Kadınlar TR ikincisi

Esin İşçimenler GS Çocuk 1 Kadınlar TR ikincisi

Can Telli Çocuk GS 1 Erkekler TR İkincisi

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜLERİMİZ

Kayak Branşında

Cem Bingöl SL U14 Erkekler K1 TR Üçüncüsü

Maya Özhun SL U12 Kadınlar K1 TR Üçüncüsü

Peri Tüfekçi SL U14 Kadınlar K1 TR Üçüncüsü

Pelin Tamer GS U16 Kadınlar K1 TR Üçüncüsü

Erke Besler GS U12 Erkekler K1 TR Üçüncüsü

Mina Şakarcan GS U12 Kadınlar K1 TR Üçüncüsü 

Snowboard Branşında

Yade Telli SL Çocuk 2 Kadınlar Türkiye Üçüncüsü

Can Kulaksızoğlu GS Çocuk 1 Erkekler  Türkiye Üçüncüsü

Türkiye Kayak Federasyonu`nun U14-16 yaş milli takımlarımızla katıldığı Fransa FIS Praloup Children Race yarışmalarında, AKUT Ankara Şubesi sporcumuz Kaan Şamgul, SL dalında 3.lüğe ulaşarak, Alp Disiplini Kayak branşında yurtdışı yarışlardaki sezonun ilk madalyasını alma başarısını gösterdi. Kaan ŞAMGUL, 2000 doğumlu sporcular arasında, en iyi derecenin de sahibi oldu.

Başarılı bir sezonda sporcuarımıza emek verip onları yetiştiren,  karda, buzda, soğukta, sporcularımızla omuz omuza çalışan, başarılı sporcu yetiştirmeye çalışan,

Kayak takımı antrenörlerimiz Yavuz Kıyıcı, Suat Soyak, Gökhan Kural ve Harun Şimşek’e

Snowboard takımı antrenörlerimiz Çiçek Güney ve Christopher Roessler’e

ve spor psikoloğumuz Ömer Ateş’e şükranlarımızı sunarız.

2016 Sezonu 

Mart 2015`te sezonu madalyalarla kapatan takımımız, yazın çalışmalarına Avusturya Hİntertux Buzulunda devam etti. Haziran ve temmuz aylarında 2 hafta süren 

kamplarla, yaz aylarını da çalışarak geçiren takımımız, bu sene de Kite Kampı ile, spor yapmaya devam etti.

Eylül 2015 Kurban Bayramı tatilinden faydalanarak, tekrar karlı dağlara dönen sporcularımız uzun bayram tatilinde de antrenman yaparak, kendilerini geliştirdiler.

Takvimler Aralık başını gösterdiğinde, Erzurum`da piste ilk çıkan takım olma özelliğini koruyan takımımız, Erzurum Sway otel pistlerinde antrenmanlara devam etti.

Sporcularımız, 2015-16 sezonu çok başarılı sonuçlarla kapatmışlardır. Kayak sporcularımız, K1 Kayak liginde 53, K2 Kayak Liginde 5 madalya olarak toplam 58 madalya kazanırlarken, Snowboard takımımız da, sezn başından beri yaşanan sakatlıklara rağmen, toplam 15 defa kürsü gördü. Hem kayak, hem snowboard branşlarında bu sezon toplam 73 defa kürsü görerek, ciddi bir başarıya imza atan sporcularımızı kutluyoruz.

2015-16 Sezonunda Kayak Ligi yarışmaları sonucunda

K1 liginde

2 TR Şampiyonluğu

6 TR 2.liği

2 TR 3.lüğü

 

K2 Liginde

1 TR Şampiyonluğu

kazanan sporcularımıza,

 

Snowboard sporcularımız

2 TR Şampiyonluğu

1 TR 2.liği

2 TR 3.lüğü ile eşlik ettiler.

2013-14,  2014-15 ve 2015-16 sezonunda toplamda 269 defa kürsüye çıkan sporcularımız, AKUT bayrağının zirvedeki yerini perçinlediler.

2015-16 sezonunda, AKUT, kayak milli takımına en çok sporcu veren takım oldu. Özlem Çarıkçıoğlu, Ayşe Durlu, Pelin Tamer, Selin Açıkgöz, Selin Spencer Çiloğlu, Arda Başaran U18 ve üst yaş kategorilerinde, Kaan Şamgul, Tayra Tunca, Zeynep Çolak, Doruk Üstay, Eren İşçimenler, Mina Baştan, Peri Tüfekçi, Göksu Yeşildağ U16 ve U14 kategorilerinde, Yade Telli ve Yağmur Eminoğlu  milli sporcu unvanı kazanan sporcularımız oldular ve Bulgaristan, Yunanistan, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Hırvatistan’da düzenlenen yarışlarda Türkiye’yi temsil ettiler.

Avrupa’nın en prestijli çocuk kupası yarışı olan Topolino Kupası’na katılan U14-16 yaş kategorisi Türk milli takımındaki 10 sporcunun 6’sı AKUT’lu idi.Bu sene Norveç Lillehammer’de 2.cisi düzenlenen Gençlik Kış Olimpiyat Oyunların’da, sporcumuz Selin Açıkgöz, milli formayı giyerek A Milli Sporcu kategorisine yükselen ilk sporcumuz olmuştur. Daha nice sporcumuzun, Selin Açıkgöz’ün peşinden A Milli Sporcu unvanına uzanacağına kuşkumuz yoktur.

Avrupa`nın en prestijli çocuk kupası olan Topolino Trofeo`ya katılan U14-16 Milli Takım`ında yer alan 10 sporcunun 6`sı AKUT`ludur.

2016-17 Sezonu, AKUT Kar Sporları Takımlarının daha çok çalışması gereken bir sezon olacaktır. EYOWF 2017’nin Erzurum’da gerçekleştirilecek ve milli takım seçmelerinin daha da çetin geçecek olması, AKUT’lu sporcuların, geçmiş başarılarına yeni başarılar eklemesi için önemli bir aşama olacaktır. 2014-15 EYOWF’da Ömer Gürel ve Ayşe Durlu ile Türkiye’yi temsil eden AKUT takımından, EYOWF 2017’de daha fazla sayıda sporcumuzun milli takıma seçileceğine inanıyoruz.

Olimpiyat hedefi, sporcu karakteri ve disiplini ile büyüyen, antrenörleri ile beraber aynı hedefe ilerleyen bir AKUT ailesi, bu sezon takıma yeni katılımlarla daha de güçleniyor. 

İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Erzurum ve Bayburt’lu sporculara ek olarak, Kayseri ve Eskişehir’li sporcuların da takımımıza katılmasıyla, AKUT bir Türkiye takımı olmaktadır.

Her yeni katılan sporcu, bize güç katmaktadır.

Hintertux’ta kampa giren EYOWF ve Olimpiyat takımlarında yer alan sporcularımıza, başarılı bir kamp dönemi ve bütün psporcularımıza güzel bir yaz tatili sonrası, başarılı, keyifli, sakatlıklardan uzak bir 2016-17 sezonu diliyoruz.

2017 SEZONU

2016-2017 sezonu Türkiye A1 Ligi U18 ve üst yaş kategorileri 1.ayak kayak slalom yarışmaları, 10-11 Aralık 2016 tarihlerinde Erzurum Sway Hotel Pistleri’nde gerçekleştirildi.

PEGASUS Havayolları’nın ulaşım sponsorluğunda yarışan AKUT Spor Kulübü, İstanbul’dan 4, Ankara’dan 2 ve Kocaeli’den 1 sporcu olmak üzere, toplamda 7 sporcu ile bu yarışmalara katıldı.

Slalom disiplininde 2 gün ayrı ayrı çift inişli olarak yapılan yarışmalarda, AKUT kayakçıları, ilk gün, 3 altın, 2 gümüş, ikinci gün 2 altın, 1 gümüş madalya kazanarak, toplamda 7 madalya ile A1 ligine hızlı bir başlangıç yaptılar.

Yarışmaların ilk gününde, AKUT Ankara U18 Erkekler sporcusu Kaan Şamgul, U18-U21-Büyükler kategorilerinin en genç sporcusu olmasına rağmen, çok etkileyici bir performans ile pist rekoru kıran  ve altın madalyaya uzanan sporcumuz ile beraber, kadın sporcular arasında da sporcumuz Özlem Çarıkçıoğlu pistin en iyi derecesini yaparak U21 kategorisinde altın madalya kazanmıştır. U18 Kadınlarda sporcumuz Pelin Tamer de, Özlem Çarkçıoğlu’nun ardından kadınlar genel klasmanda en iyi ikinci dereceyi yapmış, U18 kadınlar kategorisinde altın madalya kazanmıştır. U18 Kadınlar kategorisinde diğer başarılı sporcumuz Tayra Tunca, gümüş madalyaya uzanmıştır. U18 Erkekler kategorisinde, sponsor olduğumuz Erzurum’lu sporcumuz Kerem Timur da, gümüş madalya kazanmıştır.

Yarışmaların ikinci gününde de, Kaan Şamgul yine çok başarılı bir performans ile, U18 Erkeklerde ikinci altın madalyasını alırken, onu U21 kadınlar kategorisinde Özlem Çarıkçıoğlu günün ikinci altın madalyası ile izledi. U18 kadınlarda, Tayra Tunca, ikinci gümüş madalyasına uzandı.

Bu yarışlardan sonra ayrıca, 2017 Şubat ayında Erzurum’da yapılacak EYOWF (Gençlik Olimpik Kış Festivali Yarışları) ve önümüzdeki hafta yapılacak olan FIS PALANDÖKEN ve FIS SARIKAMIŞ kupalarında ülkemizi temsil edecek sporcuların da seçiminin yapıldığı elemelerden sonra Milli Takım seçimleri de yapıldı.

Madalya sıralamasında en başa yerleşen AKUT Kar Sporları takımlarından, Milli Takım’a seçilen sporcularımız, Kaan Şamgul, Özlem Çarıkçıoğlu, Pelin Tamer, Tayra Tunca ve 2 sezon önce ABD’de kayak akademisine gönderdiğimiz Kaan Aytekin’e başarılar dileriz.

A1 LİGİ 1.GÜN

ALTIN – KAAN ŞAMGUL – U 18 ERKEK

ALTIN – ÖZLEM ÇARIKÖIOĞLU – U21 KADIN                                              

ALTIN  – PELİN TAMER – U 18 KADIN                      

GÜMÜŞ – TAYRA TUNCA – U18 KADIN

GÜMÜŞ – KEREM TİMUR – U18 ERKEK

 

A1 LİGİ 2. GÜN

ALTIN – KAAN ŞAMGUL – U 18 ERKEK

ALTIN – ÖZLEM ÇARIKÇIOĞLU – U21 KADIN                       

GÜMÜŞ – TAYRA TUNCA  – U 18 KADIN     

2016-2017 sezonu Türkiye A1 Ligi U16 ve U14 YAŞ GRUBU / 1.ayak kayak SLALOM yarışmaları, 25-26 Aralık 2016 tarihlerinde Erzurum Polat Hotel Pistleri’nde gerçekleştirildi.

 

PEGASUS Havayolları’nın ulaşım sponsorluğunda yarışan AKUT Spor Kulübü, İstanbul’dan 2, Ankara’dan 4 ve Kocaeli’den 5 sporcu olmak üzere, toplamda 11 SPORCU ile bu yarışmalara katıldı.

 

Başantrenörümüz Yavuz Kıyıcı ve ekibinin yönetiminde,  slalom disiplininde 2 gün de  çift inişli olarak yapılan ve çok çekişmeli geçen yarışmalarda, AKUT kayakçıları, ilk gün, 1 altın, 2 bronz; ikinci gün 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak, TOPLAM 6 MADALYA ile A1 ligine başarılı bir başlangıç yaptılar. Her iki günde madalya alan ve sıralamaya giren sporcularımız aşağıdaki gibidir.

 

1. GÜN SONUÇLARI :

U16 ERKEKLER

3. CEM BİNGÖL – AKUT İSTANBUL- Bronz Madalya

4. DORUK ÜSTAY –AKUT KOCAELİ

5. GÖKSU YEŞİDAĞ – AKUT ANKARA

 

U16 KIZLAR

3. PERİ TÜFEKÇİ – AKUT İSTANBUL- Gümüş Madalya

4. MİNA BAŞTAN – AKUT KOCAELİ

6. GÜNEŞ DAYIOĞLU – AKUT ANKARA

11. YASEMİN AKAN – AKUT ANKARA

 

U14 KIZLAR

1. MİNA ŞAKARCAN – AKUT ANKARA- Altın Madalya

4. MAYA ÖZHUN – AKUT KOCAELİ

 

2. GÜN SONUÇLARI :

U16 ERKEKLER

2. EREN İŞÇİMENLER- AKUT KOCAELİ Gümüş Madalya

7. DORUK ÜSTAY- AKUT KOCAELİ

 

U16 KIZLAR

3.  PERİ TÜFEKÇİ – AKUT ISTANBUL- Bronz Madalya

4.  MİNA BAŞTAN- AKUT KOCAELİ

10. YASEMİN AKAN- AKUT ANKARA

 

U14 KIZLAR

1. MİNA ŞAKARCAN- AKUT ANKARA – Altın Madalya

4. MAYA ÖZHUN- AKUT KOCAELİ

 

Lig yarışlarından sonra ayrıca, 27-28 Aralık 2016 tarihlerinde, Sway Hotel pistinde, MİLLİ TAKIM SEÇMELERİ  yapılmıştır.

Nefes kesen, ve son derece heyecanlı geçen seçmeler sonrasında, U16 yaş grubunda ilk üç ve U14 yaş grubunda ilk iki sporcu Milli Takıma davet edilmiş ve  kulübümüzden 3 SPORCU Milli Takıma girme hakkı kazanmıştır.

 

MİLLİ TAKIM SEÇMELERİ SONUÇLARI :

 

U16 ERKEKLER

1.EREN İŞÇİMENLER - AKUT KOCAELİ

2.Derin Berkin

3.Asrın Beceren

 

U16 KIZLAR

1.Emine Köksal

2. PERİ TUFEKCİ - AKUT İSTANBUL

3. Fulya Yücel

 

U14 ERKEKLER

1. Kerem Haymana

2. Erim Kafadar

 

U14 KIZLAR

1. Ceren Yıldırım

2. MAYA ÖZHUN - AKUT KOCAELİ

 

 

 

 

 

 

 

 

sponsor logo