kalkan
iletisim logo
nasuh logo
pegasus logo
feriha logo
ömer logo
hakkimizda
kamp
sporcu
haberler
foto
video
Feriha Dildar
Spor ve Çocuk Sağlığı

“TAKTİK”den “TİK-TAK”lara…

İnsan zihninde bazı kavramlar hemen ve her zaman olumlu duygu ve düşünceleri çağrıştırır. “Spor” denince zihninizi yoklayın… Sporcu, sportif, sportmen, sağlıklı, zinde, fit, hareket…

Spor yapan yaptığı için övünür, yapamayan yerinir. Sporun içinde hiçbir kötülüğün barınamayacağı inancı öteden beri aklımızın bir köşesindedir. Gerçekten de zihin-beden ikilisi spordan başka hiçbir koşulda bu kadar uyumlu dans etmez. Çağrıştırdığı olumlu duygu ve düşünceler de bu yüzdendir. Çocuğun gelişigüzel hareketi onu rahatlatmak gibi bir işlev görmezken, bunu kurallı ve amaçlı bir faaliyete döndürdüğünüzde enerji boşalımı ve hormon salgıları tamamen değişir. Koridorda koşup duran çocuğunuza “Haydi bir uçtaki topları tek tek diğer uca aynı hızda koşarak kaç dakikada taşıyacaksın bakalım” dediğinizde, yapılan hareket tüm organizmaya kazanç olarak döner. Aynı şekilde bir ev kadınının gün boyu ev işleriyle yaptığı hareket ne kadar yorucu olursa olsun organizmada düzenli bir aksiyon gibi algılanmaz. Yani hareketin bir zihinsel süreçle birleştiği, bir amaçla eşleştiği anda tüm kodlama da değişir. Bu düzen, sadece sportif faaliyetlerde sürekli işler.

Sporun tak-tikleri beden ve ruhun uyumlu tik-takları gibidir adeta… Gelin biraz da bilimsel verilere göz atalım…

Günümüzde spor yapmanın insan sağlığına olumlu etkileri üzerinde sıkça durulmaktadır.

Spor yapma alışkanlığını küçük yaşlarda edinmenin, çocuğun hem bedensel ve sosyal gelişimine hem de kişisel ruh sağlığına büyük katkıda bulunduğu bilinmektedir. Aynı zamanda, spor aktiviteleri çocukların boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmelerini sağlar. Spor yapmak çocukların bedensel enerjilerini dışavurmalarına yardımcı olurken duygusal anlamda da kendilerini geliştirmelerini sağlar. Spor yapan çocuklar, kendi güçlerinin farkına varırlar ve bu sayede kendilerine olan güvenleri artar. Aynı zamanda kazandıkları veya kaybettikleri durumlarda oluşan duygularını kontrol etmeyi ve onlarla baş etme yollarını öğrenirler.

Çocuklar spor yaparken dikkatlerini kontrol etmeyi de öğrenirler. Gerektiğinde belli bir alana odaklanma, gerektiğinde ise daha geniş alanı kontrolleri altına alabilme yeteneklerini geliştirirler. Bu beceriler, çocuklarımıza okul derslerinde de yardımcı olur. Araştırmalara göre, spor yapan çocukların derslerdeki başarı oranlarının spor yapmayan çocuklara göre daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Spor yapmak, çocukların sosyal gelişimlerine de katkıda bulunur çünkü spor yaparken çocuklar bir gruba ait olmayı, gruptaki diğer insanlara uyum sağlamayı ve gerektiğinde grup içi çatışmaları çözümlemeyi öğrenir. Böylelikle, spor yapan çocukların çevrelerini tanımaları ve iletişim kurmaları daha kolaylaşır. Spor aktivitelerinin belli kurallar dâhilinde yapılıyor oluşu, çocukların belli bir çerçevenin içinde kalabilmeyi öğrenmelerini sağlar. Bu deneyim, onların toplumsal kuralları anlamalarına ve toplum içinde daha kolay sosyalleşmelerine yardımcı olur.

Sporun bazı davranış bozukluklarında üstlendiği tedavi edici görevi de yadsıyamayız. Spor, kendine güven ve uyum gibi konularda çocuğu geliştirerek bazı davranış problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Özellikle ergenlik dönemindeki gençler için spor, bütün bunların yanında önemli bir dışavurum aracıdır.

sponsor logo